MAS Království Jestřebí hory

O nás Servis regionu Fotogalerie Kontakt

Filtry - zde klikněte pro jejich nastavení

S dotacemi na zateplení domů pomáhají seniorům místní akční skupiny

Publikováno: Po 13.02.2023

Region: Jestřebí hory, Podkrkonoší

Pětadevadesátiletá paní z Hostinného chtěla na svém domě vyměnit okna a dveře kvůli úspoře energií. Obrátila se na MAS Krkonoše, jejíž zástupci jí nabídli pomocnou ruku při vyřízení žádosti o dotaci z Nová zelená úsporám Light. Během prvních tří týdnů, kdy bylo o dotaci možné žádat, poskytlo rady 15 místních akčních skupin v Královéhradeckém kraji více než osmi stovkám zájemců o finanční podporu.

Dotační program Nová zelená úsporám Light (NZÚL) zaměřený na zateplení domů byl ze strany Ministerstva životního prostředí spuštěn 9. ledna a zájem o něj je opravdu enormní. Program nabízí až 150 tisíc korun na výměnu oken, vchodových dveří nebo zateplení fasády. Ačkoliv není samotné podání žádosti složité, je k němu třeba zařídit takzvanou identitu občana, mít zřízenou e-mailovou schránku nebo nafotit snímky fasády či oken. S tím vším pomáhají seniorům, invalidům třetího stupně nebo rodinám pobírajícím příspěvek na bydlení zástupci místních akčních skupin (MAS).

Jsem moc ráda za pomoc ochotných pracovníků z MAS Stolové hory, domluvili jsme se na schůzce. Pomohli mi zřídit e-mail a také elektronickou identitu občana, a pak samozřejmě další nezbytné věci k podání žádosti," popisuje paní Dana Havrdová z Hronova. Zaměstnanci MAS organizují informační semináře, denně vyřizují desítky telefonátů a jezdí přímo k žadatelům, aby pořídili fotografie, přeměřili fasádu nebo ofotili důchodový výměr. Při zřizování identity občana jsou MAS navíc nápomocny mnohé obecní úřady.

Máme velmi příjemné, vděčné a zodpovědné žadatele," podotýká Jana Bitnerová ze Společné Cidliny, kde během tří týdnů podali na 60 žádostí s poskytnutím kompletního servisu. I zástupci dalších MAS se shodují na tom, jak jim senioři chodí poděkovat s čokoládou, pomeranči nebo při návštěvách nabízejí čaj, kávu i koláče.

Největší zájem je o výměnu oken často v kombinaci s výměnou dveří. Například na nové vchodové dveře je příspěvek ve výši 18 tisíc korun, pokud si žadatel vybere dveře dražší, rozdíl si musí doplatit. I tak jsou ale senioři s příspěvkem velmi spokojeni. Oslovují firmy a plánují se v jarních měsících do rekonstrukcí pustit. „Překvapil nás pán, který má v občance rok narození 1939. Chce zateplovat fasádu, prý má nastavitelný žebřík, pilu a vše si udělá svépomocí," usmívá se Eva Kalenská z MAS Hradecký venkov.

MAS doposud zpracovaly více než 800 žádostí během pouhých tří týdnů a více než jednou tolik stihly rozpracovat a brzy je podají. Ministerstvo životního prostředí během ledna navýšilo finance v programu NZÚL na tři miliardy korun, proto pokud plánujete zateplit svůj dům, neváhejte a obraťte se na jednu z 15 MAS v Královéhradeckém kraji, kontakt najdete ZDE.

Mirka Soldánová, MAS Stolové hory

Mapa k článkům - kliknutím zobrazíte informace

Vybrali jsme pro Vás