MAS Království Jestřebí hory

O nás Servis regionu Fotogalerie Kontakt

Filtry - zde klikněte pro jejich skrytí

Fulltextové vyhledávání

Publikováno

Region

Jestřebí hory Podkrkonoší Batňovice Havlovice Chvaleč Jívka Libňatov Malé Svatoňovice Maršov u Úpice Radvanice Rtyně v Podkrkonoší Suchovršice Velké Svatoňovice Čermná Dolní Olešnice Hajnice Horní Olešnice Chotěvice Kocbeře Kohoutov Pilníkov Vítězná Vlčice Vlčkovice v Pokrkonoší Choustníkovo Hradiště Staré Buky Úpice

Další filtry

Cestovní ruch Dotace Ekologie Historie Humanitární pomoc MAP MAS KJH Olympiáda pro starší Operační programy osobnosti Pro seniory Projekty Regionální produkt Regiony sobě Sport Starostové Studentský parlament Vzdělávání z regionů zajímavosti a moudra ze svazku obcí Zpravodaj

Děti poslouchaly audiopohádky namluvené žáky základních škol

Publikováno: Po 09.05.2022

Region: Jestřebí hory, Podkrkonoší

Východní Čechy jsou nepochybně krajem mnoha slavných spisovatelů. Bratři Karel a Josef Čapkovi jsou spojeni s Úpicí či Malými Svatoňovicemi, Božena Němcová s Českou Skalicí a Ratibořicemi a Karel Jaromír Erben s krajem pod Zvičinou. Realizátoři projektu na podporu vzdělávání Místní akční plán Trutnovsko II jsou si toho vědomi a odkaz autorů mnoha úžasných děl se snaží oprášit originálním způsobem.

Nejprve nechali žáky základních škol namluvit pohádková díla uvedených autorů, následně je poslouchali mladší kamarádi v mateřských školách. "Dětem se audiopohádky líbily, zejména ty, které znají. Na poslech navázaly dramatizací pohádkových příběhů nebo si postavily hrad z kostek. Pohádky, čtené dětmi ze základních škol, rozšířily našim předškolákům povědomí o autorech, literatuře i historii," pochvalovala si Jitřenka Zvelebilová, ředitelka Mateřské školy Úpice. 

Platformy na rozvoj čtenářské gramotnosti se zúčastnily děti z mateřských škol v Úpici, Rtyni v Podkrkonoší, Žacléři, Batňovicích, Horním Maršově a Velkých Svatoňovicích. Došlo přitom i na úsměvné momenty. Například po poslechu pohádky O kohoutkovi a slepičce následovala v MŠ Žacléř debata učitelek s dětmi o počínání lakomého kohoutka. "Děti by kohoutkovi rády vysvětlily, že když se bude takhle chovat, slepička si najde jiného kohoutka. Jiní posluchači by mu za trest a pro ostudu oškubali ocas a udělali z něj indiánskou čelenku," vypráví s úsměvem Petra Macolová, učitelka Mateřské školy Žacléř. Pohádku si tady převyprávěli s dopomocí obrázků. Učitelky rovněž dětem pokládaly kontrolní otázky pro ověření pochopení textu. Žáci v zapojených školkách navíc procvičovali grafomotoriku pomocí zábavných a oblíbených cvičení.

Petr Záliš, MAP Trutnovsko II

Mapa k článkům - kliknutím zobrazíte informace

Vybrali jsme pro Vás